Belt Up Cricket West Cup Grand Final

On Sunday 12th Jan2020, Paul Fernie and Shawn Saunders played in the Vets T20 Grand Final for the Perth Swan Cricket Association (PSCA) against North Read more

Perth Scorchers Women's League Spring Grand Final

Some great moments of our Grand Final game. Thanks to all who came out to support us from the Ellenbrook Cricket Club it was great to have you there encouraging Read more

ERCC 2018/19 Season

Congratulations to our U17 Boys who finished minor premiers and took out the 2018/19 MGJCA Premiership as well as winning the Cole Lane T20 competition. Read more

Live Score

select

Results

Select Grade:
GRADE RND DATE HOME TEAM   AWAY TEAM
PSCA:2nd Grade 9 11 Jan 20
Mt Lawley
   def by  
Ellenbrook Rangers Cricket Club
PSCA:2nd Grade 10 18 Jan 20
Ellenbrook Rangers Cricket Club
   def  
Helena Valley
PSCA:B Grade One Day 11 11 Jan 20
Midland
   def  
Ellenbrook Rangers Cricket Club
MGJCA:Under 14's 6 18 Jan 20
Ellenbrook Gold
   def by  
Ellenbrook Black
PSCA:B Grade One Day 12 18 Jan 20
Lesmurdie-Mazenod Cricket Club
   def by  
Ellenbrook Rangers Cricket Club
PSCA:5th Grade 9 11 Jan 20
Ascot Cricket Club
   def  
Ellenbrook Rangers Cricket Club
PSCA:5th Grade 10 18 Jan 20
Ellenbrook Rangers Cricket Club
   def by  
Coolbinia
PSCA:E Grade One Day 11 11 Jan 20
Ellenbrook Rangers Cricket Club
   def by  
Dianella
PSCA:E Grade One Day 12 18 Jan 20
Bayswater
   def by  
Ellenbrook Rangers Cricket Club
PSCA:F Grade One Day 11 11 Jan 20
Ellenbrook Rangers Cricket Club
   def  
Leederville
PSCA:Tuesday T20 - 1st Division 3 7 Jan 20
Swan View Cricket Club
   def  
Ellenbrook Rangers Cricket Club
PSCA:Tuesday T20 - 1st Division QF 14 Jan 20
High Wycombe
   def  
Ellenbrook Rangers Cricket Club
MGJCA:T20 under 15's 3 19 Jan 20
Ellenbrook Rangers Cricket Club
   def by  
Swan Valley Cricket Club
MGJCA:T20 under 15's 4 19 Jan 20
Darlington Junior CC
   def by  
Ellenbrook Rangers Cricket Club
PSCA:Tuesday T20 - 2nd Division 4 14 Jan 20
AusInd
   def  
Ellenbrook Rangers Cricket Club

Top Performers

RankNameRunsGradeRound 
1 Daniel J Bennett135F Grade One Day1
2 Morgan Pires129U15s - North - PSGL1
3 Henry Lines1215th Grade2
4 Marc Benett117F Grade One Day11
5 Blair Parker995th Grade2
6 James Leunig962nd Grade3
7 Andrew Craig82E Grade One Day12
8 Nathan Carr75B Grade One Day2
9 Quintin George73B Grade One Day1
10 Quintin George70B Grade One Day9

Events